zab

Zabezpieczanie dowodów w trakcie śledztwa

Biznes

W dzisiejszych czasach niezawisłych sądów, aby ktoś został ukarany za przewinienie, którego się dopuścił, oskarżyciel musi udowodnić mu winę. W tym celu należy zadbać o to, aby zgromadzić jak najwięcej dowodów, które w sposób bezdyskusyjny pokażą, kto jest winny przewinienia. Niestety, z tego powodu dochodzi do licznych nadużyć, znane są historie preparowania lub wykradania dowodów przez różne strony. Dlatego detektyw w swojej pracy musi zadbać nie tylko o to, aby znaleźć je, ale także odpowiednio zebrać oraz zabezpieczyć.

Sprawdź ofertę w tym zakresie w agencji Tapir Katowice

W trakcie policyjnego śledztwa licencjonowany detektyw jest kimś w rodzaju oficjalnego reprezentanta osób, które zaangażowane są w sprawę i go wynajęły. Z tego powodu ma on prawo pilnować, aby zabezpieczanie dowodów było zgodne z protokołem i nie dochodziło do żadnych nadużyć. Niestety w Polsce nadal mało kogo stać na skorzystanie z usług agencji detektywistycznej, mimo że nie jest to zbyt drogie. Ludzie po prostu nie zdają sobie sprawy z tego, że taka pomoc może im posłużyć. Policjanci w natłoku zajęć nie są tak bardzo skrupulatni jak wynajęty detektyw, mają bowiem znacznie więcej obowiązków na głowie niż on. Może to skutkować tym, że nie zostaną zauważone oraz zabezpieczone kluczowe dowody, które pomogą nam jako poszkodowanym. Detektyw, w przeciwieństwie do policjanta, może również zbierać dowody, które nie są do końca legalne. Częstą praktyką prywatnych śledczych jest podkładanie podsłuchu, robienie zdjęć czy kręcenie filmu bez zgody inwigilowanej osoby. Oczywiście, poszlaki uzyskane taką drogą nie są ważne dla sądu, bowiem zostały zdobyte w sposób niezgodny z protokołem. Jednak zabezpieczanie dowodów tego typu pozwala poznać fakty o sprawie, które ciężko byłoby zagłębić standardową drogą. Wówczas detektyw może obrać inny kierunek śledztwa, który doprowadzi go do rozwiązania zagadki.

Zabezpieczanie dowodów większości osób kojarzy się wyłącznie ze sprawami dotyczącymi morderstw. Jednak najwięcej pracy agencje detektywistyczne mają od rodzin osób zaginionych czy małżonków szukających dowodu zdrady.

 

Dodaj komentarz