wynajem_dlugoterminowy-leasing

Czym jest wynajem długoterminowy. Leasing – czy to to samo?

Motoryzacja

Nie każdy chce kupować samochód na własność. Jest to być może wygodne, ponieważ możemy zrobić z takim autem co tylko chcemy, ale najpierw trzeba uzbierać wystarczającą sumę lub wziąć kredyt. A skoro mamy spłacać samochód w miesięcznych ratach, to może lepiej byłoby robić to samo biorąc auto w leasing albo wynajem długoterminowy?

Auto na własność to wiele zalet, ale i wad. Prawdopodobnie więc wielu osobom bardziej odpowiadać będzie wyleasingowanie samochodu, lub podpisanie umowy tak zwanego wynajmu długoterminowego. Te dwie usługi są na naszym rynku dostępne już od długiego czasu, choć kojarzą się głównie z firmami. Jednak dziś nie jest żadnym problemem by również osoby prywatne mogły skorzystać z ciekawej opcji, jaką jest właśnie wynajem długoterminowy. Leasing natomiast również początkowo był udostępniany tylko firmom, ale z czasem stał się najpopularniejszym sposobem na korzystanie z auta, zaraz po jego zakupie. Choć wydaje się, że obie te formy są do siebie podobne, to za chwilę wykażemy kilka zasadniczych różnic między nimi.

W leasingu klient ma nieco większą swobodę korzystania z auta. Może dokonywać w nim pewnych modyfikacji, może zmieniać wyposażenie i tak dalej. Również przekroczenie rocznego limitu kilometrów nie zawsze wiąże się z dopłatami. Za to sami musimy płacić składkę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC), jak również opłacać badania techniczne i naprawy. Auto dostajemy natomiast po wpłaceniu części wkładu na początku, więc pewną sumę tak czy tak trzeba mieć. Nieco inaczej wygląda to jeśli posiadamy wynajem długoterminowy Leasing wymaga od nas wielu dodatkowych opłat, wynajem natomiast działa podobnie jak wypożyczalnia samochodów – nie płacimy za OC, przeglądy, naprawy. Interesuje nas tylko paliwo. Natomiast musimy pilnować limitu kilometrów, nie możemy modyfikować samochodu, nie ma też opcji jego wykupu po zakończeniu okresu umownego. Często natomiast nie trzeba wnosić wkładu początkowego, lub jest on o wiele niższy.

Jak widać te dwie formy użytkowania auta są do siebie nieco zbliżone, przez co pewna część kierowców może je ze sobą mylić. Niemniej warto zdawać sobie sprawę, że istnieją pomiędzy nimi zasadnicze różnice i zawsze wybierać tą, która będzie dla nas najbardziej korzystna i opłacalna.

Dodaj komentarz